Szantaż emocjonalny

Szantaż emocjonalny to nic innego jak rodzaj psychomanipulacji. Osoba uciekająca się do takiego szantażu kieruje się tylko i wyłącznie do osiągnięcia określonego celu. Szantaż emocjonalny najczęściej stosowany jest przez dzieci, ale ma również miejsce w związkach. Ulegając presji takiego szantażu, dajemy niejako przyzwolenie na stosowanie go w przyszłości. Jak można bronić się przed tego rodzaju manipulacją?

Na czym polega szantaż emocjonalny?

Osoba, która używa szantażu emocjonalnego nastawiona jest na uzyskanie oczekiwanej reakcji, czyli innymi słowy na osiągnięcie celu. Stosowany jest na bliskich osobach, które łączą więzi emocjonalne. W ten sposób ciężko jest się przeciwstawić bliskiemu, nie chcemy go skrzywdzić, dlatego zgadzamy się na określone zachowanie, często robiąc to nawet nieświadomie. Ten kto, stosuje ten rodzaj szantażu, jest pewien, że spotka się z emocjonalnym odzewem. Podczas takiej sytuacji osoba, która jest szantażowana, odczuwa poczucie winy, obowiązek czy nawet strach w związku z kierowaną „prośbą” oraz konsekwencjami odmowy przystania oczekiwaniom. Osoba szantażowana wręcz zaczyna się bać, że druga strona się obrazi czy nawet odejdzie. Ciąży na niej presja, że jeśli nie zgodzi się postąpić tak, jak życzy sobie tego szantażysta, będzie winien wielu problemów.

Przyczyny i leczenie szantażu emocjonalnego

Przyczyn, które powodują, uciekanie się do stosowania szantażu emocjonalnego jest wiele. Bardzo często jest to strach i lęk przed odrzuceniem oraz samotnością. Stosowanie szantażu emocjonalnego w dorosłym życiu może być powodem odebrania złego wychowania w dzieciństwie, a konkretnie złej reakcji rodziców na szantaż emocjonalny dziecka. Istnieje wiele rodzajów szantażu emocjonalnego, jednak warto powiedzieć, że każda jego forma burzy właściwe i poprawne relacje pomiędzy bliskimi dla siebie osobami. Ma to bardzo duże znaczenie w relacjach damsko-męskich.

Właściwą formą eliminacji poddania się szantażowi emocjonalnemu, jest wypracowanie asertywności. Zwiększa to samoocenę osoby szantażowanej, przez co łatwiej jest jej odmówić szantażyście. Jeśli problem pojawia się w związku, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Bardzo dobrym wyjściem będzie psychoterapia par. Psychoterapeuta pomoże nie tylko przepracować problem, ale również znaleźć jego przyczyny. Psychoterapia par pomoże partnerom szczerze ze sobą porozmawiać i rozwiać lęki, które mogą być zakorzenione głęboko w partnerach. Psychoterapia par jest formą pomocy nie tylko dla osoby, która na co dzień jest szantażowana, ale również pomoże szantażyście zrozumieć, jak negatywne skutki może mieć takie działanie. Pomoc psychoterapeuty sprawi, że para będzie mogła odbudować poprawne stosunki w rodzinie.