Psychoestetyka – co to takiego?

Z roku na rok mamy dostępnych coraz więcej rodzajów psychoterapii. Tworzone są one z myślą o indywidualnych potrzebach pacjentów. Psychoestetyka, jako jedna z dziedzin psychoterapii skupia się na pomaganiu osobom mającym problemy bazujące na kwestiach estetycznych. Osoba taka charakteryzuje się obniżoną samooceną, co odbija się w bardzo negatywnym stopniu na jej stan emocjonalny.

Dla kogo kieruje się terapie psychoestetyczne?

Postrzeganie estetyki oraz rozumienie piękna zależy od procesów poznawczych człowieka. Psychoestetyka zajmuje się przede wszystkim refleksjami teoretycznymi, które mają ogromne znaczenie w psychoanalizie. Terapia psychoestetyczna kierowana jest przede wszystkim do osób, które przez niskie poczucie własnej wartości mają problem z akceptacją własnego wyglądu. Można zaliczyć do tej grupy osoby:

  • z nadwagą

  • cierpiące na zaburzenia odżywiania

  • pacjentów po przebytej chorobie onkologicznej

  • z problemami dermatologicznymi

  • z niską samooceną

Psychoterapia pomaga takim osobom stanąć naprzeciw problemom dotyczącym wyglądu oraz w wypracowaniu samoakceptacji. Tego rodzaju terapie trwają dłuższy czas, dlatego dla komfortu pacjenta zalecana jest psychoterapia online. Już w trakcie trwania terapii pacjent zaczyna czuć się znacznie lepiej w swoim ciele.

Co jest przyczyną braku akceptacji własnej osoby?

Niska samoocena może mieć głębokie korzenie. Na jej rozwój może wpływać to, co miało miejsce już w czasach dzieciństwa. Jednak nie tylko. Brak akceptacji własnej osoby może również wynikać z silnej presji środowiska, w jakim żyje dana osoba. Mowa tu o rówieśnikach szkolnych oraz zachowaniu rodziny. Problemem mogą też okazać się nierealistyczne oczekiwania względem swojej osoby. Podczas terapii psychoterapeuta online zwróci uwagę pacjentowi na to, jak ważne jest właściwe przepracowanie tego problemu. Jeśli dana osoba zaniedba pracę nad akceptacją siebie oraz odbudową własnej samooceny, może się to skończyć bardzo źle. Unikanie psychoterapii w takiej sytuacji może prowadzić do rozwoju depresji czy zaburzeń osobowości. Psychoterapeuta online z całą pewnością dołoży wszelkich starań, by pacjent miał odpowiednią pomoc do tego, by mógł zwiększyć komfort swojego życia.